Menu
جمعه, 04 بهمن,1398

جزئیات خبر

جزئیات مطلب

حکمرانی و مدیریت محلی آموش‌های فنی و حرفه‌ای، ریشه‌کن نمودن فقر مهارت در کشور است

مصاحبه مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با خبرگزاری ایرنا به گزارش روابط‌عمومی اداره کل فنی و حرفه‌ای زنجان: مصاحبه اختصاصی مهندس محمدرضا انصاری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان در دفتر خبرگزاری ایرنا انجام شد. در این مصاحبه مهندس محمدرضا انصاری، ضمن تشريح برنامه‌هاي اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در حوزه مهارت گفت: امروزه ترویج و گسترش فرهنگ کارآفرینی در فضای اقتصادی کشور دارای اهمیت ویژه‌ای است و این وظیفه‌ی مهم می‌تواند از طریق ارائه‌ی آموزش‌های متنوع و متناسب با بازار کار منطقه توسط مراکز فنی و حرفه‌ای انجام گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره کل فنی و حرفه‌ای زنجان: مصاحبه اختصاصی مهندس محمدرضا انصاری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان در دفتر خبرگزاری ایرنا انجام شد.

در این مصاحبه مهندس محمدرضا انصاری، ضمن تشريح برنامه‌هاي اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در حوزه مهارت گفت: امروزه ترویج و گسترش فرهنگ کارآفرینی در فضای اقتصادی کشور دارای اهمیت ویژه‌ای است و این وظیفه‌ی مهم می‌تواند از طریق ارائه‌ی آموزش‌های متنوع و متناسب با بازار کار منطقه توسط مراکز فنی و حرفه‌ای انجام گیرد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای با اشاره به ارکان اصلی تولید و ارتقای بهره‌وری در کشور گفت: یکی از ارکان اصلی تولید و ارتقای بهره‌وری، نیروی انسانی است.

وی رویکرد تمام برنامه‌ها را، ارتقای فرهنگ مهارت‌آموزی که مرتبط با حکمرانی آموزش‌های مهارتی و مدیریت محلی است، دانست و گفت: هدف، سوق دادن همه‌ی افراد جامعه از مدرک‌گرایی به سمت مهارت‌گرایی است.

مهندس انصاری گفت: این آموزش‌ها هم مهارت‌های خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارت‌های عمومی بازار کار را فراهم می‌سازد و هم‌چنین برای شاغلینی که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارایی می‌شوند، امکان به‌روز شدن و تکمیل مهارت را فراهم می‌کند. لذا به این نوع آموزش‌ها به عنوان ابزاری برای مقابله با بیکاری بالأخص بیکاری ساختاری که ناشی از تغییرات در اقتصاد جهانی می‌باشد، نگریسته می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع خصیصه این آموزش‌ها، نوعی پرورش «کارآفرینی» است، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی، قادر خواهند بود که فرصت‌های شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای افزود: یکی از اهداف آموزشی کارآفرینی در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، بهبود توانایی‌های فردی و تخصصی مهارت‌آموزان است. آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند از طریق دانش افزایی، باعث افزایش فرصت‌های بازار شده و سطح تقاضای کارآفرینی را ارتقاء بخشد.

در ادامه مهندس انصاری گفت: توسعه‌ی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ ایران و به ویژه شتاب‌دهی به فرایند تولید امری حیاتی است؛ زیرا سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی بلااستفاده مانده و یا به نحو اقتصادی و کارآمد مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد.

وی در پایان گفت: هدف از این آموزش‌ها، افزایش توانایی‌های دانش، مهارت و قدرت درک افراد و انجام مطلوب‌تر کار در محدوده‌ی وظایف شغلی است. از آن‌جایی که موضوع بیکاری یکی از مهم‌ترین مسائل و مشکلات جهان است و در کشورهای در حال توسعه با توجه به عدم توازن ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی سهم بیش‌تری را بر توسعه دارد و با توجه به این‌که یکی از دلایل بیکاری در کشور فقر مهارت‌های مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار می‌باشد، انتظار می‌رود سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با ارائه‌ی آموزش‌های مهارتی بتواند نقش بسزایی در کاهش میزان بیکاری ایفا کند.#

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x
دی ان ان