Fa     En
یکشنبه, 03 مرداد,1400
Menu

جزئیات خبر

RSS

جزئیات مطلب

برگزاری دوره‌ی آموزشی سبک زندگی اسلامی و تاثیر نماز در زندگی اسلامی در اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان

دوره‌ی آموزشی سبک زندگی اسلامی و تاثیر نماز در زندگی اسلامی در اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل آمـوزش فنی و حـرفه‌ای استان زنجان: در راستای ترویج و آشنایی خانواده ها با الگوی سبک زندگی اسلامی کارگاه آموزشی، سبک زندگی اسلامی وتاثیر نماز در زندگی اسلامی در سالن جلسات برگزار شد.

محمدرضا انصاری در خصوص این دوره‌ی آموزشی گفت: سبک زندگی هر فرد، بر سلامت اخلاقی، رفتاری، جسمانی و روانی افراد تاثیر می‌گذارد و هرچه فرد نسبت به انجام آموزه‌های دینی متعهدتر باشد آرامش بیشتری پیدا می‌کند. نماز یکی از مهمترین دستورات دینی است که اگر با رعایت شرایط نماز و کیفیت اقامه آن، انجام گیرد، تاثیر زیادی در تقویت سبک زندگی اسلامی در ابعاد مختلف دارد. از این رو ضرورت دارد در این زمینه تحقیق شود و تبیین شود که؛ نقش نماز در سبک زندگی اسلامی چیست بر این اساس، نماز به عنوان یگانه وسیله برای دست یافتن به معنویت، اخلاق فاضله و سلامت روحی و جسمی در زندگی انسان بوده و جایگاه و اهمیت غیر قابل انکاری در بسیاری از ابعاد زندگی دارد؛ چرا که مداومت بر یک عمل، به مرور زمان اثرات خود را خواهد گذاشت، نماز هم به عنوان عملی که هر روز در پنج نوبت اقامه می‌شود اثرات خود را در زمینه‌های مختلف بر جای می‌گذارد.

وی با بیان اینکه سبک زندگی ایرانی اسلامی مهم ترین دغدغه به شمار می رود، گفت: سبک زندگی ایرانی اسلامی و اجرایی شدن آن به معنای واقعی کلمه معضلات فرهنگی اجتماعی مختلف ناشی از تهاجم فرهنگی را از بین می برد.

این کارگاه آموزشی توسط حجت الاسلام رضایی ارائه شد.

حجت الاسلام رضایی در اين كارگاه آموزشي گفت: لازمه ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی بهره‌گیری از شیوهای آموزشی است

در ادامه افزود: سبک زندگی اسلامی عنوانی است شناخته شده در سطح بین الملل، اما از زاویه‌های متعدد به آن نگاشته می‌شود و مورد مطالعه قرار می‌گیرد. از طرفی می‌توان نماز را یک مولفه عملی در سبک زندگی محسب کرد و از طرف دیگر خود نماز شاخص‌های است که به تمامی جوانب زندگی جهت می‌دهد و در تمامی حیطه‌های زندگی معنای اسلامی بودن را متجلی می‌کند. از یک سو اعتقادات نمازگزار را نهادینه می‌کند و در هر شبانه روز شهادتی بر اعتقادات مهم خود می‌کند؛ از سویی دیگر با نقش ارتباطی بین خالق و مخلوق با ارایه رویکردهای رفتاری سبک زندگی نمازگزار را در مقابل مشکلات مقاوم و در سخت‌ترین شرایط زندگی به فریاد می‌رسد. علاوه بر این نقش بی‌بدیلی در ارایه رویکردهای علمی و اجتماعی در زندگی دارد که در مجموع می‌توان گفت: کلیت و فرع زندگی اسلامی در پرتو نماز به معنای واقعی شکل می‌گیرد. براین اساس پژوش حاضر در سه محور به بیان سبک زندگی، شاخص‌های فردی و نیز شاخص‌های اجتماعی نماز در سبک زندگی پرداخته است. در مجموع و به عنوان نتیجه می‌توان اینطور بیان داشت که در سبک زندگی اسلامی نماز با داشتن مولفه‌های خاص، به عنوان رکن دین به تمام جوانب زندگی فردی و اجتماعی سمت و سو می‌دهد و با ارایه شاخص‌های فردی و اجتماعی کمال و سعادت فرد و جامعه را فراهم می‌کند.

در پایان از تعدادی از همکاران که در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب فعالیت داشتند تقدیر بعمل آمد.

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x
دی ان ان