Fa     En
پنجشنبه, 16 تیر,1401
Menu

آرشیو اخبار مراکز

طرح های مهارت آموزی در رسیدن به نرخ مشارکت اقتصادی تاثیر گذار است

طرح های مهارت آموزی در رسیدن به نرخ مشارکت اقتصادی تاثیر گذار است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان با اشاره به نقش مهم طرح های مهارت آموزی اجرا شده در استان زنجان گفت: این طرح ها در ترویج فرهنگ و رسیدن به نرخ مشارکت اقتصادی ۸.۷ درصدی می‌تواند تاثیر گذار باشد.

دسته ها: اخبار سایت

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان، محمدرضا انصاری، روز یکشنبه در جلسه شورای مهارت استان  با حضور دکتر شاه‌پسند معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در سالن جلسات استانداری زنجان، با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه ای، دستورالعمل‌ ها و  طرح های خوبی در زمینه  کسب مهارت در محیط واقعی کار تدوین کرده است اظهار کرد : از جمله این طرح ها طرح کهاد و نخلستان ، آموزش ارتقا توانمند سازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان  دانشگاهی است.

وی با اشاره به  جذب آزمون‌گران در بحث سنجش صلاحیت حرفه‌ای  بیان کرد:  متقاضیان و مربیان دارای تخصص در رشته های مختلف می توانند با ثبت نام در این طرح،  و دریافت  ID کارت در ارائه آموزش های مهارتی نقش بسیار خوبی را داشته باشند .

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان، با اشاره به  طرح های مهارت آموزی اجرا شده در استان زنجان اظهار کرد: اعطای نمایندگی آموزشگاه‌های مهارت آموزی در بخش های مختلف، در ترویج فرهنگ و رسیدن به  نرخ مشارکت اقتصادی ۸.۷ درصدی
با تامین نیروی ماهر و نیمه ماهر بازار کار در بنگاه های اقتصادی تثبیت شود .

انصاری تصریح کرد : یکی از شرکای اصلی برای ارتقای  مهارت شاغلین بنگاه های اقتصادی بر مبنای آن چیزی که  در قانون  و در دستورالعمل ها آمده است  می‌تواند این مهارت ها تاثیر گذار باشد .

وی در ادامه به با اشاره به مسابقات آزاد کشوری ملیله به میزبانی زنجان  گفت : این رقابت ها برای اولین بار در کشور و در استان زنجان با هدف زنده نگه داشتن صنعت ملیله و ایجاد  مِتدهای لازم برای  تبادل دانش و اطلاعات بین استانها برگزار شد.

 این مسئول با اشاره به اینکه برگزاری چنین مسابقاتی را در همه رشته ها خواهیم داشت  بیان کرد: تلاش ما این است  در رقابت هایی که برگزار می شود حضور فعال داشته باشیم وبتوانیم در این رقابت ها میزبان کشوری باشیم .  

انصاری با اشاره به بیستمین دوره مسابقات مهارت خاطرنشان کرد:  تمامی  علاقه مندان و نخبه های مهارتی می‌تواند از طریق مؤسسات، دانشگاه ها  تا هفتم تیر ماه سالجاری ثبت نام کنند.

وی تاکید کرد: سعی می کنیم در  تمامی رشته ها در مسابقات کشوری، استانی و شهرستانی حضور داشته باشیم تا با ایفای نقش موثر، جایگاه استان را به عنوان مهد  مهارت و اشتغال، در کشور  است را به خوبی تثبیت کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان در پایان به سهم استان در خصوص مهارت آموزی ۵۰۰ هزار نفری جامعه هدف کمیته امداد در سطح کشور اشاره کرد و گفت: سهمیه استانی در این طرح متناسب با جمعیت است و پیش بینی من برای استان زنجان، حدود 2 هزار نفر تعهد سال ۱۴۰۱ است.

 انصاری با اشاره به اینکه تفاهم نامه این طرح با کمیته امداد امام (ره) و   همه امور مربوطه در استان نیز انجام شده است، اظهارداشت: مرکزی در غرب زنجان در حال راه اندازی است، به عنوان مرکز تخصصی آموزش آنها خواهد بود .

در ادامه امیر رضا معظمی صبح روز یکشنبه در جلسه شورای مهارت استان زنجان با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ اظهار کرد : آموزش های مهارتی موضوعی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و باید مورد اهمیت قرار گیرد.

وی با اشاره به الزام استفاده از نیروهای آموزش دیده در واحدهای تولیدی افزود : متأسفانه  در برخی واحدهای تولیدی به این امر توجه نمی‌شود اما برای افزایش تولید لازم است از افراد آموزش دیده استفاده شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان  با بیان اینکه باید آموزشهای مهارت محور هدفمند شوند اظهارداشت: لازم است که ارزیابی‌ها در خصوص آموزش مهارت آموزان انجام شده تا مشخص شود چه مقدار از ارزیابی ها در بهره وری تاثیر گذار است .

معظمی با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار در سال ۱۴۰۰ در استان زنجان ۳۴۸ هزار نفر نیروی شاغل وجود دارد افزود: از این تعداد ۳۷.۶ در حوزه خدمات،  ۳۵درصد در حوزه صنعت و ۲۷.۴ درصد در حوزه کشاورزی فعالیت دارند و بیانگر این است که دوره‌های مهارت بر اساس نیازسنجی و نیاز صنایع  برگزار و همچنین از روش معکوس در دوره ها استفاده شود.

وی بااشاره به اینکه باید در سازمان فنی و حرفه‌ای برای بروز رسانی مربیان و اساتید دورهای آموزشی در نظر گرفته شود افزود:  نیاز است باتوجه به تغییرات صورت گرفته در علم و بروز آوری اطلاعات جدید آموزشی برای مربیان اتفاق بیافتد .

در پایان طیب جعفری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان  با بیان اینکه استان زنجان به لحاظ شاخص بازار کار به نسبت سایر استان‌ها وضعیت بهتری دارد اظهار کرد: استان زنجان  در نرخ بیکاری در بین استان‌ها کمترین نرخ بیکاری را دارد ولی عرضه نیروی کار در این استان بسیار بالا است.

وی  با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته  ۴۵.۵ بود بیان کرد:   نرخ بیکاری کشور ۹.۵ بوده که این رقم در استان ۶.۵ بود  همچنین نسبت اشتغال در سطح  کشور  ۳۷.۲ و  در استان ۴۲.۵ در سال گذشته بود.

مدیرکل  تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با تاکید بر مهارت آموزی در استان بیان کرد : مهارت آموزی باعث افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و پویایی استان خواهد شد و افزایش بهره وری را به دنبال خواهد داشت.

جعفری  افزود: ما به دنبال توانمندسازی نیروی کار هستیم و سعی‌خواهیم کرد از نیروهای آموزش دیده  در پروژه‌ها استفاده کنیم.

journalist

 

Print

تعداد نمایش ها (38)/نظرات (0)

x
replica watches for sale
دی ان ان
123movies